Chlewnie

Chlewnie to miejsca, w których hoduje się trzodę chlewną, czyli świnie tu dezynfekcja i maty dezynfekcyjne to jeden z podstawowych elementów dobrej hodowli. Wiele z budowanych obecnie chlewni to projekty bardzo nowoczesne i innowacyjne, które mają zapewnić knurom i lochom najlepsze warunki bytowania. Wyposażone są w nowoczesne systemy wentylacji i odprowadzania nieczystości. Kolejną kwestią jest tzw. bioasekuracja, która ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób w stadzie.

Spełnienie jakich warunków wchodzi w zakres bioasekuracji? Na przykład wydzielenie strefy kwarantanny dla tych osobników, które są potencjalnym źródłem wirusa/bakterii, gdyż mogą zarazić się nimi inne świnie. Ponadto: odpowiednia odległość od innych zabudowań, postawienie szczelnych ogrodzeń, dopilnowanie, aby na terenie chlewni nie bytowały gryzonie, które mogą być źródłem schorzeń groźnych dla zwierząt, a także ograniczenie „odwiedzin” przez osoby, których obecność na terenie chlewni nie jest konieczna, gdyż człowiek także może wnosić patogeny na teren obiektu. Niestety, zarazki są w stanie błyskawicznie przenosić się na zwierzęta, tymczasem koszty ich leczenia są bardzo wysokie. Niektóre drobnoustroje są źródłem śmiertelnie niebezpiecznych chorób. Dlatego dużo taniej i rozsądniej jest zadbać o sterylną czystość na terenie obiektu, a częste mycie i dezynfekcja powierzchni powinny być przeprowadzane systematycznie prze przeszkolonych pracowników.

Bardzo wygodnym środkiem pomocniczym, służącym zapobieganiu wnoszenia zarazków na teren chlewni są maty do dezynfekcji butów i kół pojazdów (np. wózków). Maty są estetyczne i wygodne w stosowaniu – wystarczy podłożyć je przy wejściu do chlewni i nasączać specjalnie do tego przeznaczonym płynem – to wszystko. Pod wpływem nacisku substancje dezynfekujące przylegają do powierzchni obuwia/ kół i niszczą bakterie, grzyby oraz wirusy. Maty są bardzo przydatne w chlewniach i obowiązkowo – strefach kwarantanny dla trzody.

Nawet najbardziej nowoczesne obiekty do hodowli trzody nie spełnią swojej roli, jeśli ich pracownicy nie zadbają o czystość mikrobiologiczną na ich terenie. Tymczasem środki ochrony są dziś na tyle łatwo dostępne i przyjazne do stosowania, że nie wypada do nich zapomnieć – w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt.

TAGI: Maty w produkcji trzody chlewnej, Maty dezynfekcyjne w oborze, producent mat odkażających do obory, najlepsze maty dezynfekcyjne,