Przejścia graniczne

Granice państw to miejsca szczególnie starannej kontroli pod kątem przemycanych źródeł zagrożeń, które nie zawsze są widoczne dla oka. Obowiązek stosowania mat dezynfekcyjnych przejazdowych to Mowa tu oczywiście o niebezpiecznych bakteriach lub wirusach, atakujących zwierzęta, a czasem nawet ludzi. Istnieją sytuacje, gdy Graniczny Inspektorat Weterynarii wydaje specjalne zalecenia dotyczące np. samochodów powracających z rozładunku zwierząt – przykładem z ostatnich lat jest decyzja dotycząca składania oświadczenia w spawie czyszczenia i dezynfekcji pojazdów wracających z państw położonych za naszą wschodnią granicą, które były potencjalnym źródłem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Pojazdy te były szczególnie kontrolowane, obowiązkowa była także dezynfekcja kół, gdyż to właśnie na oponach często przewożone są patogenne drobnoustroje.

Czy istnieje szybki, łatwy i skuteczny sposób na dezynfekcję opon czy obuwia roboczego, który da pewność, że wirusy i bakterie nie zostaną rozprzestrzenione na dalsze tereny?

Takim sposobem jest stosowanie mat do dezynfekcji. Ich użytkowanie jest banalnie proste – pojazd, którego koła mają być zdezynfekowane, musi przejechać po rozłożonych matach, aby płyn dezynfekujący, którym są nasączone, zwilżył opony i tym samym – unicestwił zarazki. Maty do dezynfekcji warto stosować nie tylko z w sytuacjach kryzysowych, kiedy istniejące zagrożenie jest oczywiste, ale także profilaktycznie. Istnieje bardzo wiele chorób dotyczących świń, bydła owiec czy kóz, które poprzez nieostrożność mogą łatwo „przekroczyć granicę” razem z kierowcą pojazdu przewożącego zwierzęta gospodarskie albo paszę. Wiele z nich może mieć postać ukrytą. Łatwo przenoszą się na inne zwierzęta, prowadząc do występowania u nich dolegliwości, stanów zapalnych, zmian skórnych, wyniszczenia i śmierci. Oprócz afrykańskiego pomoru świń innymi przykładami chorób są klasyczny pomór świń, pryszczyca (dotyka zwierzęta racicowe i jest też zwana zarazą pyska i racic), zaraza płucna bydła. Kontrole graniczne muszą więc spełniać najwyższe standardy, aby nie dopuścić do przenoszenia bakterii i wirusów, co wiąże się z ogromnymi stratami oraz komplikacjami, gdyż już samo podejrzenie występowania choroby wśród zwierząt wymaga podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych wobec zarażenia się kolejnych osobników.

MATY DEZYNFEKCYJNE na przejściach

Tymczasem maty do dezynfekcji są proste w użyciu, skuteczne i trwałe, co czyni je niezastąpioną pomocą na przejściach granicznych i w wielu innych miejscach.

TAGI: Maty przejazdowe na przejściach granicznych, maty do ruchu kołowego, producent mat dezynfekcyjnych,