ZOO i rezerwaty

Miejsca takie jak ZOO i rezerwaty są szczególne. Pełnią rolę edukacyjną oraz ochronną wobec różnych gatunków zwierząt i roślin. Warto stosować maty dezynfekcyjne na wejściach. Aby zapewnić im odpowiednie warunki bytowania i rozmnażania się, potrzeba wielu zabiegów profilaktycznych, a każde źródło niebezpieczeństwa, czyli pasożyty, a także bakterie, wirusy i grzyby o potencjalnie chorobotwórczym działaniu, trzeba możliwie jak najszybciej wyeliminować.

Pozbywanie się zarazków nie należy do zadań prostych, dlatego dużo rozsądniejszą strategią jest zapobieganie ich namnażaniu. Tutaj pomocna jest tylko dezynfekcja. Metody jej przeprowadzenia są różne, a działania dezynfekcyjne można podzielić na generalne, organizowane np. dwa razy do roku oraz bieżące. Należy pamiętać, że człowiek, choć jego intencją jest opieka i stworzenie dobrych warunków podopiecznym ZOO i rezerwatów, może im zaszkodzić poprzez wnoszenie na teren ich bytowania niebezpiecznych drobnoustrojów. Stosowanie się do zasad przestrzegania higieny, noszenie odzieży ochronnej, rękawiczek to strategie, które z jednej strony zabezpieczają zwierzęta, z drugiej – człowieka, który również od zwierząt może zarazić się groźną chorobą.

Jednym ze sposobów polecanych jako metoda dezynfekcji w rezerwatach i ZOO są maty dezynfekcyjne. Ich zalet jest bardzo wiele – wymienić można choćby prostotę stosowania i wysoką trwałość. Głównym zadaniem mat jest pozbywanie się drobnoustrojów z powierzchni obuwia czy opon. W miejscach, w których bytują zwierzęta, używane są także maty do dezynfekcji kopyt i racic, które zapobiegają ich schorzeniom. W punktach takich jak kwarantanna czy izolatka powinny być elementem obowiązkowym. Płyny, którymi nasącza się maty, mogą mieć działanie profilaktyczne i lecznicze.

W ZOO i rezerwatach warto więc stosować maty dla zwierząt oraz dla ludzi (powinni wycierać w nie buty przed wejściem do wszelkich stref, w których zarazki z otoczenia mogą stanowić niebezpieczeństwo, a także wychodząc z terenu bytowania zwierząt).

Obecne rozwiązania służące dezynfekcji są banalnie proste do zastosowania, natomiast ich skuteczność jest wysoka. Warto skorzystać z każdej szansy na zmniejszenie ryzyka mikrobiologicznego, które choć niewidoczne, jest skrajnie groźne.

TAGI: Maty odkażające, producent mat do odkażania, cennik mat wejściowych, maty do dezynfekcji.