Szklarnie, chłodnie i magazyny

Szklarnia (cieplarnia) to szczególnego rodzaju pomieszczenie, w którym hodowane są rośliny. Maty dezynfekcyjne gwarantują większe bezpieczeństwo produkcji roślin. Dzięki specjalnej konstrukcji  szklarnia pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła i światła, aby gatunki, które ich potrzebują, mogły zdrowo rosnąć. Jednak nawet starannie pielęgnowana hodowla może wiązać się z dużymi stratami, jeśli zaatakują ją patogeny przywleczone z zewnątrz. Czasami dostają się do szklarni wraz z owadami, częściej jednak roznosicielem jest człowiek, szczególnie przy braku przestrzegania zasad higieny.

Dezynfekcja podstawą prewencji. 

Oprócz tego, że co jakiś czas szklarnia powinna zostać poddana generalnym porządkom i dezynfekcji, również na co dzień trzeba pamiętać o profilaktyce. Bakterie, wirusy czy grzyby wnoszone są bowiem na dłoniach, odzieży i butach, do których łatwo przyklejają się przecież zarazki z chodników i ścieżek. Później wystarczy już tylko przespacerować się po szklarni, dotykać listków, używać zanieczyszczonych narzędzi, a drobnoustroje, które wcale nie muszą zagrażać nam, okazują się skrajnie niebezpieczne dla delikatnych roślin.

Bioasekuracja a maty dezynfekcyjne? 

Co robić, aby hodowla przetrwała? Właśnie tutaj konieczne są bieżące działania profilaktyczne – dezynfekcja dłoni lub mycie ich w wodzie z mydłem, zakładanie odzieży ochronnej, zmiana obuwia na robocze, przeznaczone specjalnie do chodzenia po szklarni. Ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia podeszew butów, wskazane jest nawet ich umycie oraz użycie maty dezynfekcyjnej, ustawionej przed wejściem do szklarni, lub przynajmniej wykonanie drugiej z wymienionych czynności. Działanie tego typu mat jest bardzo skutecznym sposobem na usuwanie zarazków z obuwia. Trzeba też pamiętać o regularnym nasączaniu wypełnienia maty roztworem dezynfekującym, dostosowanym do częstotliwości użytkowania. Konstrukcja nowoczesnych mat jest jednak na tyle zmyślna, że płyn nie paruje ani nie wycieka z jej wnętrza, a do jego zużywania dochodzi tylko pod wpływem nacisku (nogi, pojazdu).

DEZYNFEKCJA WEJŚĆ

Warto także pamiętać, że szklarnie nie są miejscem spacerowym dla każdego i ich próg powinny przekraczać tylko te osoby, które opiekują się roślinami i tylko na czas, który jest do tego celu niezbędny. Zakażenie dotyczące jednej rośliny może szybko przenieść się na inne, np. poprzez wodę, a tego przecież pragnie uniknąć każdy odpowiedzialny opiekun uprawy.

TAGI: Maty dezynfekcyjne wejściowe cena, maty dezynfekujące przejazdowe producent, maty odkażające,