Baseny publiczne

Baseny publiczne to miejsca oddawania się sportowej pasji, rekreacyjnemu pływaniu, gimnastyce czy grom zespołowym, a także dobrej zabawie osób w różnym wieku. Dezynfekcja wejścia to podstawa w bioasekuracji. Jednak aby nic nie popsuło czasu spędzonego na basenie, zarówno zbiornik, jak i teren go otaczający muszą być bezpieczne dla użytkowników. Niestety, woda, w której kąpią się dziesiątki osób każdego dnia, nie może być wymieniana każdej doby, tymczasem wilgotne środowisko stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, również tych patogennych. Użytkowanie basenu wiąże się z ryzykiem zakażenia grzybicą, baterią E.coli czy chlamydią. Dlatego baseny publiczne są poddawane tak licznym „zabiegom” dezynfekcyjnym, gdyż dzięki nim możliwe jest ograniczenie ryzyka do minimum. Chlorowanie wody to podstawa, jednak ważna jest też dbałość o czystość terenu otaczającego basen, po którym porusza się wiele osób.

Jednym z elementów tej ochrony jest dbałość o czystość stóp użytkowników basenu. Stopy są częścią ciała, która łatwo ulega zabrudzeniu, a na ich powierzchni często namnażają się drobnoustroje. Dlatego każda osoba, która chce skorzystać z basenu publicznego, powinna przed wejściem do wody oczyścić stopy. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest brodzik, który stanowi standardowy sposób oczyszczania stóp na basenach krytych. Czasami jednak wybudowanie brodzika jest utrudnione. Z taką sytuacją spotykamy się np. na basenach hotelowych. Mnóstwo gości przewijających się tam co dnia, którzy chcą zrelaksować się w wodzie lub tylko usiąść na brzegu basenu i zamoczyć nogi – jak zadbać o ich higienę i bezpieczeństwo innych gości? W tej sytuacji sprawdzają się maty dezynfekcyjne do indywidualnej dezynfekcji stóp – niezbędnik na plaży basenowej. Maty wystarczy nasączyć specjalnym środkiem zwalczającym zarazki i rozłożyć przed wejściem do basenu – są dyskretne i miłe w dotyku, a ich użytkowanie jest bardzo proste, bo nie wymaga specjalnych zabiegów, wystarczy wytrzeć w nie stopy.

Maty powinny być stałym elementem wyposażenia basenów publicznych i stosowane zawsze w razie potrzeby, podobnie jak inne środki dezynfekcyjne – po to, aby nic nie zepsuło przyjemnych chwil spędzonych na pływaniu i wodnym zabawom.

TAGI: Dezynfekcja wejść, dezynfekcja przejścia, dezynfekcja basenów, firma produkująca śluzy dezynfekcyjne,